Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Hétvégi piaci körkép - 2014.03.15

Ezúttal hozzávesszük az olajat, aranyat, dollárindexet, forintpárokat is, hátha az összehasonlító függyvényelemzés még több információt biztosít a jövő heti kereskedéshez.

0 Tovább

Tényleg döglött a piac?

Mostanában honlapszerkesztés és egyéb tennivalók kicsit elvették a „blogolómat”, valószínűleg a 40 fokos kánikula is elűz a fennmaradó időben a forróságot köpő gép közeléből. Pedig írni volna mit, például sok helyütt azt olvasom, hogy az illikvid nyári időszak miatt olvashatatlanok a mozgások.

Hát, biztos így van, sok nálam okosabb elemző létezik, de azért érdemes ezeket a véleményeket egy kicsit félretenni és szimplán a függvényeket, támaszokat, ellenállásokat, gyertyaformációkat nézegetni.

Már szóba került: ha nincsenek szép szabályos jelek egyértelmű szinteken, egyszerűen nem kell kereskedni. Piacon kívül lenni az egyik legprofitábilisabb viselkedés. Többször írtam, ha egy korrekt 30-50%-os éves hozamterv lebeg a szemünk előtt, akkor igazán nincs hova sietni, mert a havi 2-4 % egy-két kereskedésből összejön, ehhez nem kell állandóan verni a billentyűzetet, sőt…

Most megnéztem az éles D1 számlámat, amin meglehetősen konzervatívan dolgozom; az elmúlt másfél hónapban 5 kereskedésem volt, hozamuk: 1,5R, 2R, 0, 0, -1R (ez az utolsó CADJPY shortolás elég idétlen húzás volt, egy teljesen kis méretű gyertyára szálltam be (81 pipes, szemben a 130-as napi atr-rel), pedig nem szabad átlagos mozgástól jelentősen elmaradó gyertyamérettel dolgozni – nem tartalmaz elég információt, piaci akaratot. Tanulság, szabály megerősítése.)

Én azt tanultam, hogy a nagy pénz a pozícióépítésben van, azaz néha elkapni egy nagy trendet, és azt kegyetlenül megfejni. Az ilyen szakítások között az össz feladat a játékban maradás, kicsi nyerők, kicsi vesztők. Mint a bokszoló, aki ballal szurkál 6-8 meneten keresztül, körbeugrálja az ellenfelét, bekap ő is baráti puszikat, valójában csak várja azt a pillanatot, amikor jobbal megindíthatja a mindent elhomályosító nagy állast.

Nehéz volna vitatkozni a tétellel, ám azt gondolom, borzasztó nehéz eljutni arra a szintre, hogy valaki egy trendben ténylegesen sokáig benne tudjon maradni. Ezért amíg nem vagyunk erre képesek, van létjogosultsága az általam preferált trédelésnek, amikor is az 50% környéki találati arányú rendszerbe vetett hitünket építjük ki csikorgó, apró léptekkel, majd ha már tudjuk, hogy nem veszíthetünk pénzt ezzel a megközelítéssel, ígéretes pozíciók esetében félpozikat nyitva hagyva próbálhatunk trendben maradni.

No de térjünk vissza az eredeti témához: használhatatlan-e a piac mostanság?

Kiragadok egyetlen chartot, nem a legszebbet, nem a legcsúnyábbat, a legelsőt. EUR/USD.

H1:

ezen az idősíkon az egyik legkedveltebb stratégia a countertrend-vonal törésére való belépés. Erősen szubjektív ügy, ki hova húzza a vonalakat, kinek mikor törik. Ezért is szenvednek vele sokan. (Hozzáteszem, én is gyakorlom, egész biztató eredménnyel, de amikor nem érzem a ritmust, akkor 4-5 veszteséges tréd simán beesik egymás után.)

A szabály: legmélyebbre menő gyertya alatt/fölött záró gyertyára lehet nyitni. Behúzogattam a helyeket, ahol egyáltalán setup keletkezhetett – volna, mert én bizony egyetlen tényleges belépési lehetőséget nem látok (túl nagy gyertyák, rossz hozamígéret).

Baj ez? Abból a szempontból igen, hogy nem lehetett pénzt keresni vele – mostanában legalábbis. De van ezer másik függvény, melyeken igen. A baj az, ha nem létező setup esetén valaki mégis kereskedte ezt a párt ezzel a stratégiával ebben az idősíkban.

H4:

Hasonló belépési szisztémával, hasonló szemlélet. Még a trendirányt, illetve annak megváltozását is nehéz meghatározni, nemhogy a belépési pontokat… Én nem látok trédet benne, nyereségeset legalábbis biztosan nem.

D1:

pirossal fontos ellenállások-támaszok belőve. Lesipuska, kivárás. Ellenállásról lepattanva short gyertyát keresek, támaszról felfelé longot. A dinamikus támaszként funkcionáló 8-21 emák csak segítenek a tájékozódásban. Jelölve a tréd lehetőségeket, mindenki olvassa ki belőle maga, vizuálisan szépen értelmezhetőek-e, objektívek-e, kereskedhetőek-e, és hozzák-e az általam írt összegeket.

Akinek van ideje, elhivatottsága, nézze végig a fontosabb chartokat a fenti metódus szerint. Nem fog csalódni. Az üzenet mára persze nem saját magam hátbeveregetése, hanem ez: mindegy, milyen stratégiát folytatsz, nincs olyan, amelyik mindig működne. Válaszd a legkiismerhetőbb, legjobban megfogalmazható elemzési metódust, és könnyebben hozol döntéseket! Szép, kerek, betartott szabályokkal hosszú távon mindegyik metódus pénzt hoz – lehet, hogy nem ezekben a nyári hónapokban, nincs jelentősége. A lényeg, hogy akkor is tudj hozzá ragaszkodni, amikor éppen nem lehet vele kereskedni.

0 Tovább

Az üzleti terv; Piaci elemzés: USD/HUF, USD/JPY

Ahogy cimborám írja, addig-addig küzdöttem a vadul csapkodó árfolyamokkal, amíg árvíz nem lett belőle… mielőtt ízléstelen poénkodásnak tűnne ez a bajba jutottakkal, a mi napjaink is homokzsákolással telnek és járőrözéssel, itt a Szentendrei sziget közepén.

Ám most nem erről akarok írni, hanem hogy még ilyen napi elfoglaltság mellett is lehet kereskedni. Minden azon múlik, olvassuk-e a mátrixot, követjük-e rendszeres figyelemmel a párokat, és rendszeresen felépítjük-e az éppen érvényes üzleti tervünket.

Számomra az USD/HUF kereszt működött mostanság mintaszerűen. Napokig vártam multi-támaszon az ár megérkezésére, a szereplők pszichológiai változását fals letörés formájában vissza is igazolta. A trükkös rész nem a piacra lépés volt, hanem azt látni, hogy idegbetegség uralkodik a piacon, és hatalmas gyertyák követik egymást ellentétes irányba, azaz rángatják a devizákat, mint a marionett bábukat. Emiatt 1:1-nél nem kínált többet ez a fajta terv. Három napra rá ugyancsak, ugyanott long jelzés, esti negyedórás elemzés után pozícióba lépés, másnap kényszerű kiugrás, mert EUR/USD-n érezhető EUR erősödés, ami általában HUF erőt jelez USD-vel szemben.

Nagy totál az alapszitu, zoomolva a setup-ok.

Ezzel egyidejűleg lemaradtam sok egyéb szép mozgásról, AUD gyengeségét nem sikerült meglovagolnom, szimplán abból adódóan, hogy sem H1, sem H4, sem D1 idősíkon futtatott stratégiám nem adott érvényes belépőjelet. Hiába volt egyértelmű fundamentálisan is az irány (aussie túl erős, ezért szándékos jegybanki gyengítés), nem volt kézzelfogható jelzés. Ez természetesen kicsit bosszantó, de soha rosszabb ne történjen velünk, minthogy nem vagyunk a parketten, és épp nem veszíthetünk pénzt. Kell idő, amíg eljut oda a tréder, hogy ennél sokkal dühítőbb az a szituáció, ha pozíciót nyit, majd veszít, és nem tudja fotografikusan megindokolni, miért lépett akcióba. Ez az egyik legfontosabb lépcső, amin túl kell lépni – az emocionális piacra ugrás kényszerének leküzdése. Ez a hiba nyilván elemi kapzsiságunkból táplálkozik, és a félszből, hogy kimaradunk valamiből, amiből mások nem. Szép, jól megtermett ellenség, az egyszer biztos.

No, ezt a gyakori hibát tudja kiküszöbölni az üzleti tervezés, azaz a pontos stratégia felállítása és a hideg, érzelemmentes matematikai megközelítés.

Jövő hétre ennek fényében ezt nézem: USD/JPY, CAD/JPY.

Mindkét pár bravúrosan szép támaszon produkált long trendben markáns pszichológiai jelzést Pinokkió gyertya képében. Azaz a lendületbe jövő shortosok hamis letörésbe futottak bele, és ahogy szálltak ki besült pozícióikból, meglökték a vásárlók szekerét.

A terv:

ilyen nagy, vagy kétszeres ATR méretű gyertya esetén szerencsétlen túl távoli stoppal dolgozni, nem ad jó hozam esélyt. Gyakori  a gyertya hosszának 50%-os visszatesztelése. Ez így néz ki D1-ben:

H4-ben dolgozva csak gyertyák fals letörését keresem, itt így nézne ki egy beszálló jel, már magasabb völgyet kialakítva:

Ha H1-ben nézem, a lefelé eső hullám elesésére van szükségem, tehát egy visszatesztet szeretnék short irányba, de azt már countertrendnek tekintem, és a trendvonal törésére tudnék longra belépni. Valahogy így:

Ez három különböző terv, ugyanarra a párra, szituációra. Nagyjából ugyanazt a szemléletet mesélik el, picit eltérően. A lényeg, hogy tudom, mit hol keresek, fel tudom mérni, a következő ellenállásig ez kellő hozammal kecsegtet-e, megéri-e beszállni. És: van egy stopom, ahol elismerem, hogy nem elemeztem jól, vagy csak egyszerűen kisebbségben van a gondolatmenetem.

Már csak hab a tortán, hogy ha megjelenik a jelzés, akkor tényleg piacra is tudok lépni (meg tudom húzni a ravaszt), ki tudom számolni, mi pontosan a sosem változó egy egységnyi kockázatom.

Ha a gáton leszek homokot lapátolni, D1-re limitet tudok betenni, H4–H1 stratégiák csak akkor üzemeltethetőek, ha gép előtt vagyok konstans. Ez is egy szempont.

Hogy a tréd létrejön-e, nyereséges lesz-e, fogalmam sincs, csak annyi ismert, ez a megközelítés az esetek 40-50 %-ában működik és amikor nyer, 2-5-szörös pénzt hoz. Ez így nekem elégséges és megnyugtató.

0 Tovább

mangaforex

blogavatar

Gyertyaalapú tőzsdei kereskedés és mentoring

Utolsó kommentek