Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Piacelemzés - AUD/USD nagyítva

 

Itt pedig már belenagyítva a felállás, illetve a hozamméretezés: a jelnek a sáv fenti széléig 4x-es hozamígérete van.

Azt nem tudom, hogy a tréd ténylegesen elmozog-e a célárig, de azt igen, hogy a setupnak hosszútávon 60%-os találati aránya van, és amikor működik, 2-4x-es pénzt hoz, amikor meg besül (40%), akkor 1x-es veszteséget okoz. Egy kis matek, és mindenki kikövetkeztetheti, hogy megéri vele dolgozni. Ez a fenti kereskedés csak egy a sok közül, így különös jelentőséget a végeredménynek nem tulajdonítok, vagy bejön, vagy nem.

(Technikai megjegyzés: azok, akik egységnyi elmozdulás esetén már nullába szokták húzni a pozit, azaz kiveszik a kereskedésből a kockázatot, itt már egy ingyenes projektben üldögélnek, mindenféle feszültség nélkül. Ez aztán az élvezetes vállalkozás!

0 Tovább

Piaci elemzés - AUD/USD újratöltve

 

Vagy én vagyok fakezű, vagy a feltöltő felületnek van kergekórja, de a hagyományos szerkesztési metódus nem akar működni, így kénytelen vagyok két külön posztban jelentkezni, egy témáról. (Fésületlenül, mert az alap formatálási segédlet is halódni látszik.)

Engedtessék meg visszatérnem egy korábban feldobott devizapárhoz. Az AUD/USD viszonyt március 3-án vártam támasz környékén (a korábbi posztot is akkor írtam, csak aztán technikai okokból később újra kellett raknom).

A lényeg, a várt helyen, megegyezési szinten kialakult az egyik kedvenc belépő jelem, a Pinokkió (hosszúorrú) gyertya. Erre a szignálra két módon is be lehet szállni, gyertyatörésre és visszahúzódásra.

Ezen a képen a széles áttekintés látható, hosszabb idősíkban a pár mozgása, hullámzása. Támasz, ellenállás, ahogy szeretjük. Folytatom a témát a következő posztban.

0 Tovább

ÉBRESZTŐ !!!

Minap ismét belefutottam több olyan hirdetésbe, mely atombiztos kereskedési rendszert, 80% fölötti találati arányt ígér, kockázatmentes trédelést, könnyű pénzt minimális munkával, mondjuk így: fájdalom nélkül.

Aha… kb. ennyi az első reakcióm. A második a düh. Nem tudom, miért kell embereket hülyének nézni, vagy épp félrevezető ígéretekkel kábítani. Illetve persze, tudom, értem én. De ez az, ami miatt oly sokan gyűlölik a pénzzel dolgozókat, és az őket körülvevő miliőt. Pedig ez is csak egy szakma, amit lehet disznó módon és erkölcstelenül is csinálni, meg esetleg tisztességesen is. Éppen, mint a kőműves foglakozást, a temetkezést, vagy a fogorvosi tevékenységet, cukrászkodást, és így tovább.

Leírom nagybetűvel, hogy mindenki számára megjegyezhető legyen, aki még csak ismerkedik a forex-szel: NINCSEN INGYEN EBÉD!!! NINCSENEK CSODÁK.

Van ellenben megfeszített munka, sok-sok koncentrációt, lemondást igénylő screen time, azaz gép előtt ülés és függvény elemzés. Nagyrészt vizuális élményeket gyűjtünk, hogy azokat idővel rendszerezni, emlékeinkből megfelelően előhúzni tudjuk. Közben számolunk, pozíciót, azaz kockázatot méretezünk, és tudjuk, hogy mindegy egyes tréd csak egy a következő 1000-ből - mindegy, hogy az az egy épp sikeres vagy sem. Hosszútávon pozitív lesz a mérleg.

Elkezdünk elvárhatóságot számolni, mondjuk efféleképpen:

Tudjuk, hogy a legsikeresebb kereskedők is 45-55%-os találati aránnyal dolgoznak. Ők sem mágusok, ők sem jósok, sosem ismerik előre bizonyosan, merre fog mozdulni a piac. Az én belépési jelzéseim szintén az említett hatékonysággal működnek.

Ezek után tudomásul vesszük, hogy napos charton havonta 3-5 belépésünk lesz. Tehát tegyük fel, két vesztes tréd, két nyertes. (Közte meg sok-sok elemzés, és türelmes várakozás, a „majdnem jó” szituációk elengedése, szívfájdalom nélkül. Ezt tanulni kell. Sokan itt buknak el. Veszik azt, ami nem elég jó, nem felel meg minden kritériumnak, mert bennük van az izgalom, a tettvágy.)

Fenti számítás és szabályaink alapján bukásaink 1-1 egységet visznek el alaptőkénkből. Hogy az mennyi? Mindenki magának határozza meg az egységnyi kockázatot, de példaképp legyen 1% (ez esetben 2x ennyit vesztünk, azaz totál 2%-ot.). Nyertes vásárlásaink 2 egységet hoznak a konyhára, ebből a hónapban ugyancsak kettő darab van, azaz 2x2%, összesen 4% hozammal. Havi egyenlegünk tehát +2%. Éves szinten a rendszer elvárhatósága 12x 2%, azaz 24% a tőkénkre vetítve, amennyiben 1%-os kockázattal dolgozunk és tartjuk a minimum kétszeres nyereséget pozitív trédjeinknél.

(Újra írom: attól, hogy van egy 50.000 dolláros számlánk, és 1%-os risk-kel, azaz 500 usd trédenkénti téttel akarunk harcba szállni, ez nem jelenti azt, hogy képepsek is leszünk ezt a az eseti összeget lelkileg kezelni. Egy nap alatt elveszíteni egy minimálbérnyi összeget? Vagy egymás után 3-4 alkalommal ugyanezt? Minden kereskedőnek fel kell mérnie azt az értéket, aminél nem érez fizikai fájdalmat veszteség esetén. Lehet, hogy ez jóval kisebb lesz, mint a számlája 1%-a.)

Ennyire egyszerű? Nem, természetesen nem. Az árak hullámoznak, sikerünk is, hangulatunk is hasonlóképp, nem egy egyenletes vonalon fogunk mozogni. De ha képesek vagyunk szigorúan betartani saját rendszerünket, idővel ezek az értékek fognak teljesülni.

(Pozícióépítéssel, elnyúló trendek sikeres meglovagolásával lehet jelentősen növelni a nyereséget – egyszer majd erről is írok, mert ez a kereskedés sava-borsa. Erősen haladó téma, mondanom sem kell.)

0 Tovább

Fogalomtár - technikai alapok

Pip

A devizapiacon az elmozdulás, a távolság mértékegysége. Ez a devizakereszt árának 5. számjegye. (pl Usd pár esetében 1.3000, Jpy párnál 143.25, Huf párnál 230.20)

Lot

A kötésegység, a méret (súly) mértékegysége. Lehet nagylot (1), minilot 0,1 vagy microlot (0,01).

Példaképpen: Eur/Usd páron 1 pip elmozdulás költsége 1 lot méret esetében 10 usd, 0,1 lotnál 1 usd, 0,01 lotnál 0,1 usd.

Ha már ilyen vagányan belegabalyodtunk a számok világába: nem minden devizapár esetében azonos a pipérték. Nagyságrendileg így kell megjegyezni, akkor már nagyobb gondunk nem adódhat:

Az Usd pároknál 0,1 lot kb. 1 usd költségű, Jpy pároknál ugyanez kb. 1,1 usd, és kivételként az Eur/Gbp, a ”drága” pár elmozdulása kb. 1,6 usd pipenként.

Devizapárok

Gyakorlatilag bármi kombinálható bármivel, de azért érdemes határokat szabni, egyrészt, mert az egzotikus pénznemek magasabb költséggel kereskedhetőek és kevésbé mozgalmasak, másrészt az emberi fókusz véges. Nekem az USD, EUR, GBP, CHF, AUD, CAD, NZD, HUF devizák keresztkombinációi vannak fent a platformom figyelőjében, mintegy 30 pár összesen.

Spread

Az árfolyamjegyzésben a vételi és eladási ár közötti különbség. Nevezhetjük brókeri jutaléknak, ez az a pár pipes összeg, amit azonnal veszteségként el kell könyvelnünk a pozíció megnyitásakor.

Stop loss

Olyan megbízás típus, amely a veszteség maximalizálására ad lehetőséget, vagyis előre meghatározott mértéknél többet nem veszíthetünk egy adott ügyleten. Ez az a pont, ahol elismerjük, hogy elemzésünk nem működött, a piac elvárásainkkal szemben közlekedett és ebből kifolyólag nagyobb számla lemorzsolódást már nem kívánunk elszenvedni.

Break even

Nullába húzás. Egy olyan megbízás, amit akkor adhatunk be, ha megnyitott pozíciónk már a remélt irányba halad és a stopunkat a nyitóárra tudjuk húzni. Innentől az adott kereskedés már nem lehet számunkra veszteséges, legrosszabb esetben visszajön a mozgás és nullában kivesz. Hogy még biztatóbban fogalmazzak: ilyenkor válik olyanná a vállalkozás, amivel semmit nem kell csinálnunk, jó nagyot nyerhetünk rajta, viszont kockázatunk már nincs benne.

TP (target price vagy take profit)

Célár értéke, de egy megbízásfajta is, amelynek elérésekor azt mondjuk, itt kiszállunk, már annyi pénzt kerestünk, hogy többet nem bír el az idegrendszerünk.

Long és short

Ha long pozíciót veszünk fel, az egyik devizapárt vagy részvényt vásároljuk, majd kiszálláskor, profitrealizáláskor eladjuk.
A short pozíció felvétele azt jelenti, hogy előbb eladunk, aztán vásárolunk vissza. Ez furcsának tűnhet, de a tőzsdéken és a devizapiacon a bróker segítségével lehetséges (lényegében ő adja kölcsön nekünk).

Short pozíciót akkor veszünk fel, ha úgy gondoljuk, hogy az árfolyam nem emelkedni fog, hanem csökkenni. Ha az EUR/USD-t 1.3000-nál shortoljuk, akkor ez azt jelenti, hogy ezen az áron eladjuk. Ha az árfolyam lecsökken 1.2950-re, és itt lezárjuk a pozíciót, akkor ezen az alacsonyabb áron vásároljuk vissza. Ötven pip volt a csökkenés, ezért 50 dollárt kerestünk (0,1 lotos méret esetén), hiszen olcsóbban vettünk és drágábban adtunk el.

Trend

Trendnek nevezzük az árfolyamok hosszabb idejű egyirányú mozgását. Az emelkedő trendben az árfolyam egyre magasabb mélypontokat és csúcsokat, míg a csökkenő trendben egyre alacsonyabb csúcsokat  és völgyeket produkál.

Támasz

Alátámasztás - a technikai elemzésben az a zóna vagy vonal, amely a múltban már meghatározónak, akár többször fordító erejűnek bizonyult (nyugi, mutatom majd hamarosan ábrával is!)

Ellenállás

Technikai elemzés által jelzett szint, amely a múltban már megtette és újra megállíthatja egy árfolyam emelkedését, vagy legalábbis megnehezíti azt. Áttörése viszont felgyorsíthatja a további áremelkedést. Sokszor rúgószerűen szokott nekifeszülni az ármozgás, aztán ha elcsattan (végül áttöri), akkor rugószerűen is lő ki.

Idősík

Az az időintervallum, ami alatt egy gyertya kialakul. Egy M1-es (egy perces) gyertya 1 percnyi információt, ármozgást jelenít meg. Az idősík lehet: M1, M5, M15, M30, H1 (1 órás), H4, D1 (egy napos), W1 (1 hetes), MN (havi). Bármelyikben lehet sikeresen kereskedni - az alacsonyabb idősíkokra koncentrálók daytraderek, azaz napon belül kereskedők (aznap zárják is a pozikat, amikor nyitották), a swing tréderek nyugodtan ülnek hosszabb ideig, napokig, akár hetekig is egy üzletben (H1-től felfelé). Azért a H1 alatti játszótér nem kezdőknek való…

Tőkeáttét

Brókeri hitel, melynek igénybe vételével jóval nagyobb pozícióval tudunk kereskedni, mint azt számlánk engedné. A tőkeáttétel olyan elszámolás alapú piacokon van jelen, ahol a kereskedési felek nem várnak el egymástól tényleges szállítást, csak az árfolyam különbözet alapján történő elszámolást.


Tegyük fel, hogy a számlánkon 10.000 euro van, EUR/HUF párt longoljuk. Ha a tőkeáttétel 1:10-es, az 10.000 euroszámlánkon 100.000 euro-nak megfelelő pozíciót nyithatunk. Forint gyengülésre nyitunk 50.000 EUR/HUF-nak megfelelő pozíciót, ennek letét szüksége 5000 euro. Ha az árfolyam ellenünk indul el, akkor a veszteséges irányú elmozdulást a fennmaradó 5000 euro-ig tudjuk fedezni. Ha ezt az összeget a mozgás feléli, akkor a rendszer zárja a pozíciónkat, mert az alap 5000 euro-t nem engedi veszteségbe a rendszer. Minél nagyobb a tőkeáttétel, vagy minél többet kockáztatunk egy adott ügyleten, annál nagyobb a lehetősége, hogy a teljes tőkénket elveszítjük.

Margin call

Ez az a felhívás, amit fenti esetben 5000 usd-ra való számlacsökkenéskor a bróker küld felénk - vagy töltsünk zsét még a számlánkra, vagy a legnagyobb veszteségünket lezárja, mert a letéti összeg veszélybe került.

0 Tovább

A türelem ereje

“Aki sosem veszíti el a türelmét, azt nem lehet legyőzni.”

Ismételten egy japán közmondást hívok segítségül bevezetőként, mint örökérvényű igazságot. Az önfegyelem pótolhatatlan érték a pénzpiacon, bármennyire is szeretnek eltekinteni e ténytől a kezdő próbálkozók. A lelke mélyén minden kereskedő tudja ezt, de sokan mégis úgy döntenek, erre a tulajdonságra elégséges majd idővel szert tenni. Ez az egyik legalapvetőbb és leggyakoribb tévedés, amit a tanulás folyamán vétünk - és az egyik legköltségesebb hiba is egyben. Éppen annyira fontos, mint egy munkájára igényes asztalos, egy kiemelkedő sportoló vagy egy érsebész számára.

A kapzsiság gyermekkorunk óta bennünk feszül, de a mindenáron kereskedni akaró tréder gondolkozását elhomályosítja, és ez a mentalitás egyenes utat jelent a számla lenullázásához. A piac 24 órás nyitvatartásából, az egy gombnyomásnyi könnyed akcióba lendülésből adódóan a kísértés rendkívüli és állandóan ható erő, önuralom hiányában a szerencsejátékkal vont párhuzam találó – csak egy újabb löket a félkarú rablón. Ám ott feszül mögötte az a felelősség, miszerint minden egyes vásárlás veszteséges lehet. Ez a tőkeáttétellel terhelt Forex parketten nagyon sikamlós területet jelent.

A fegyelmezett kereskedés megszokáson alapul, és mint minden szokásunk, csak idővel alakítható ki – és célzott, szisztematikus gondolatmenet begyakorlásából áll. Minden tréder, aki hosszú távon a piacon tudott maradni, szert tett erre a képességre. Ez a gondolkodásmód nem hagy helyet irreális elvárásoknak, jel nélküli trade-belépőknek, unalomból fakadó kereskedésnek, dühből való pozíciónyitásnak. Érzelmi alapon való kereskedés csak a tönk szélére juttathatja a számla tulajdonosát. Minden konzisztens befektető tudja: a forex-üzlet libikóka, mely a szabályok betartása esetén a valószínűségszámítás elvei alapján hosszú távon pénzt termel. A rossz megszokások rögzítése és gyakorlása ugyanakkor csak a nem kívánt irányba tereli a kereskedőt, és időben sokszorosan kitolja a produktív időszak beköszöntét.

Fentiek fényében, elsődleges célként semmiképp sem a gyors meggazdagodás tűzendő ki célként. Amennyiben megismerkedünk a 2%-os kockázati elvvel, a sikeres tréderek 40-45%-os találati arányának tudatában érdemes kereskedési számlánk méretén elgondolkozni. 1000-2000 dolláros tőkével nem fogunk tudni megélhetést biztosítani magunknak. De nem is volna helyes ez a megközelítés - eleinte a pénzről, mint komponensről meg kell feledkeznünk. Ki kell alakítani egy kereskedési stílust, és annak betartását naplónkban vezetve bárki - de legfőképp magunk - számára bizonyítani tudjuk, hogy komoly pénzpiaci teljesítményre vagyunk képesek.

A türelmes tőzsdézés kialakításában legnagyobb ellenfelünk a stratégiához való viszonyunkban rejlik. A szisztémák véget nem érő tárháza arra sarkall minket, hogy egy-egy sikertelen időszak után elvessük az addig próbált gyakorlatot, és újabb metódus kipróbálásában higgyünk. Ez a folytonos váltogatás az örökké való útkereséshez vezet. Ezzel szemben a helyes gondolat kitartani egy hiteles mentor által oktatott stratégia mellett, és azt kitartással, vallásos szigorral csiszolgatni, eredményeit rögzíteni, számolgatni, a hibákat feljegyezve és lépésről lépésre kijavítva eljutni arra a szintre, ahol már 3-4 pozitív mérleggel záruló hónapot tudhatunk magunk mögött. Ennél a stádiumnönfegyelemál korábban éles számlán próbálkozni drága vállalkozás lesz!

A fegyelmezett kereskedés sikereket szül és ez az erőt adó érzés csak még akkurátusabb kereskedéshez segíti hozzá a trédert. Az össze-vissza, felelőtlen piacra lépés viszont pont ellenkező erővel hat, és egyre fogyatkozó önbizalmunkat nyesegeti.

A döntést persze mindenki maga hozza meg. Én mindösszesen javasolni tudom, hogy ne játékként álljunk a tőzsdéhez, hanem szigorú pénzkeresetként.

0 Tovább

mangaforex

blogavatar

Gyertyaalapú tőzsdei kereskedés és mentoring

Utolsó kommentek